Słowem Niepodległa

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Polskie Radio 24 emituje w każdą niedzielę audycję pod hasłem "Słowem Niepodległa".

W tym cyklu przedstawiane są różne miejscowości i ich dzieje ze szczególnym uwzględnieniem okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

Szukając  śladów i bohaterów naszej niepodległości redaktor Michał Walczyk wraz z ekipą trafił do naszej szkoły. 12 maja 2019 r. w Siennickim Muzeum Szkolnym, członkowie Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków Szkół Siennickich: kustosz muzeum Tadeusz Gnoiński, pani dyrektor Agnieszka Gańko, były dyrektor naszej szkoły, historyk i przewodnik turystyczny Stanisław Czajka oraz pani Monika Pszkit z Gminnej Biblioteki Publicznej w Siennicy mieli okazję przedstawić radiosłuchaczom historię Siennicy i jej sławnej szkoły. Pani dyrektor skorzystała też z okazji, by powiedzieć kilka zdań o dniu dzisiejszym szkoły i planach na następne lata.

Jak wiemy, Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy to jedna z najstarszych szkół na Mazowszu. Od 1866 r. aż do 1994 r. kształcono tu (z niewielkimi przerwami) przyszłych nauczycieli. Znajdujące się w muzeum pamiątki przypominają m.in. to, jak w okresie rosyjskiej szkoły nasi uczniowie przeciwstawiali się rusyfikacji, jak działając w tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej przygotowywali się do walki o niepodległość Ojczyzny i jak czynnie włączyli się do niej gdy nadeszła ta chwila w listopadzie 1918 r. W audycji Polskiego Radia 24 zebrani opowiadali o tych wydarzeniach, przedstawiali sylwetki wybitnych profesorów i absolwentów naszej szkoły.

Audycja posłużyła również temu, by zachęcić słuchających do odwiedzania naszego muzeum, gdyż jest ono wizytówką oświaty powiatowej i pokazuje szkołę polską na przestrzeni czasu, ale też temu, by zachęcić młodzież kończącą w tym roku szkoły podstawowe i gimnazja do wstępowania w mury naszej siennickiej szkoły średniej mającej tak długą i piękną historię.

Wszyscy, którzy chcieliby zapoznać się z audycją, lub posłuchać jej ponownie powinni ją znaleźć pod poniższym adresem w Internecie: 

https://polskieradio24.pl/130/6498/Artykul/2307644,Szkola-im-Hipolity-i-Kazimierza-Gnoinskich-w-Siennicy-Jakie-skarby-kryje

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. INFO