Dzień spodni dresowych '2023

25 stycznia 2023 r.  w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Spodni Dresowych (International Sweatpants Day), przygotowany przez Bibliotekę Szkolną i Samorząd Uczniowski. Do zabawy włączyli się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele

i osoby z obsługi. Była to świetna okazja by móc ubrać się w ulubione spodnie dresowe, a przy okazji poznać historię tej bardzo powszechnej współcześnie części garderoby. Historia spodni dresowych sięga czasów międzywojennych. Jeszcze wcześniej, bo w 1882 r. Emile Camuset założył we Francji firmę Coq Sportif, przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją odzieży, obuwia oraz akcesoriów sportowych. Nazwa przedsiębiorstwa pochodziła od koguta galijskiego, narodowego symbolu Francji. Początkowo firma produkowała pończochy. W 1920 r. wprowadzono na rynek spodnie z dżerseju, które umożliwiałyby sportowcom poruszanie  się i rozciąganie. To była duża zmiana w porównaniu do tradycyjnych ubrań dostępnych wtedy w sprzedaży, obcisłych spodni dominujących w modzie męskiej od czasów rewolucji francuskiej. Spodnie dresowe od samego początku kojarzone były głównie ze sportem i olimpijczykami. Do szerszego obiegu trafiły jednak dopiero w latach 70-tych i 80-tych. Panujący wtedy ogromny popyt na te spodnie sprawił, że zaczęto je produkować w różnych wzorach i kolorach, a nie jak dotychczas tylko w szarym. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi ludzi na to, że noszenie spodni dresowych na co dzień nie musi być dziwne i krępujące. Są one bardzo wygodne i zapewniają komfort podczas aktywności fizycznej. Dres przecież można nosić nie tylko w domu, ale pasuje również do sportowo-casualowych stylizacji, co udowadniają choćby celebryci. 

Współcześnie spodnie dresowe ubieramy zarówno w domu jaki i na spacer, do sklepu na zakupy, do znajomych w odwiedziny, a nawet do pracy, gdzie nie obowiązuje dress code.