Dzień Bezpiecznego Internetu '2023

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 (#dbi2023)

Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich, jak i w poprzednich latach, wziął udział w Dniu Bezpiecznego Internetu. Dla uczniów przygotowana została wystawa w formie zabawy i konkurs dotyczący bezpiecznego korzystania z Internatu, cyberprzemocy itd. Uczestniczyli też w webinariach on-line, zorganizowanych przez zorganizowany przez Polskie Centrum Programu "Safer Internet".

Celem zajęć było celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Tematy webinariów online, w których brali udział uczniowie i nauczyciele: "Bezpieczny Internet: porozmawiajmy o pornografii (szkoły ponadpodstawowe)", „Narzędzia Open Source do działań kreatywnych”, „Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?”, „Cyfrowy ślad - ile można wyczytać o człowieku z otwartych źródeł”, „Zmieniam świat!- czym jest aktywizm online”, „Ciało nie określa”, „Jak darmowe narzędzia internetowe mogą ułatwiać nam pracę?”, „Jak świadomie zarządzać swoim wizerunkiem online”.

Uczestniczyliśmy w dwóch konferencjach: 6 marca stacjonarnie w Wydziale Prawa i Administracji UKSW w Warszawie „Umiejętności cyfrowe 2023.PL”, zorganizowanym przez  Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych i Zatrudnienia (nauczyciel biblioteki) i 15 marca online „Asy Internetu”, zorganizowanym przez Fundację Szkoła z Klasą, na których zapoznawaliśmy się z tym jak mądrze być w sieci i umiejętnie korzystać z potencjału Internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest @Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz @Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. W obchody te włączyliśmy też włączyć „Dzień bez Twarzy”, który przypada 2 marca. To obecnie bardzo ważny dzień w czasach wszechobecnego Internetu. Tak łatwo teraz utracić tożsamość w Internecie. Pomimo tego, że czujemy się bezpiecznie w sieci, aż 41% Polaków padło ofiarą cyberprzestępstwa. Nieostrożne czy wręcz lekceważące podejście do kwestii zabezpieczenia naszej aktywności w sieci może narazić nas na poważne konsekwencje. Aby zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia, ustanowiony został „Dniem bez Twarzy”. Pokazujemy, że kradzież tożsamości w sieci może dotknąć każdego internautę. Utrata twarzy symbolizuje łatwość, z jaką można zostać okradzionym z własnej osobowości i jak łatwe staje się podszywanie się pod kogoś oraz wykorzystywanie czyjegoś wizerunku.Aktywność internetowa każdego użytkownika jest kopalnią wiedzy o nim i zawsze pozostawia po sobie jakiś ślad. Może być to zarówno login czy hasło, którego używamy, jak i dane osobowe, prywatne zdjęcia, ważne dokumenty. Musimy mieć świadomość, że bez odpowiednich zabezpieczeń, dane te mogą bardzo łatwo dostać się w niepowołane ręce. Każdego z Nas może spotkać atak hakera. Z pewnością nie każdy tym celem zostanie, ale nie można zakładać, że akurat nas to nie spotka. Pamiętajmy, że Nasza tożsamość może być wykorzystana nie tylko do przygotowania zabawnego zdjęcia, ale również do rozpowszechniania kompromitujących wypowiedzi czy cyberkradzieży. Chrońmy, więc swoją tożsamość!

Konkurs dotyczący zagadnienia bezpiecznego Internetu dostępny pod linkiem: 

https://wordwall.net/pl/resource/28438954/konkurs-dzie%c5%84-bezpiecznego-internetu-2023

#dbi2023 #dzieńbezpiecznegointernetu2023 #webinarium #warsztaty #bezpiecznyinternet #dzieńbeztwarzy #szkołaśrednia #szkołaponadpodstawowa