XVIII Kampania Białych Serc

Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy podobnie jak tysiące szkół, przedszkoli oraz innych instytucji i organizacji bierze udział w październikowej XVIII Kampanii Białych Serc -Europejskim Solidarnym Proteście Przeciwko Narkotykom i Przemocy, który rozpocznie się 12 października, a zakończy 23 października 2022 r. Przez siedemnaście lat Kampania poruszała różnego rodzaju tematy o zagrożeniach jakie czyhają szczególnie na dzieci i młodzież poczynając od zagrożeń związanych z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, gier komputerowych, hazardu, a kończąc na ważnych, a czasami trudnych tematach jak choćby samobójstwa wśród dzieci i młodzieży. W tym roku pod hasłem „Włącz alarm" poruszany będzie temat fonoholizmu-uzależnienia od telefonu komórkowego (smartfonu). Fonoholizm to problem, który dotyka co piątego polskiego nastolatka. Pogorszenie ocen w szkole, nieregularne odżywianie, bardzo wysokie rachunki, zaniedbanie wyglądu, utrata przyjaciół, problemy ze snem, niewywiązywanie się z obowiązków- to skutki uzależnienia od telefonu, które możemy podzielić na psychiczne, fizyczne i społeczne. Tradycyjnie jak rok temu w wielu organizacjach i instytucjach biorących udział w Kampanii Białych Serc pojawią się w oknach białe papierowe serduszka- symbol Kampanii. Od samego początku Kampania Białych Serc prowadzi liczne akcje odnośnie przeciwdziałania przemocy domowej lub przemocy w szkołach, a także na ulicy i tak samo będzie w tym roku. Organizatorzy Kampanii Białych Serc szczególnie solidaryzują się z brutalną agresją i przemocą, która trwa od 24 lutego 2022 roku na Ukrainie i w związku z tym w wielu miejscowościach zostaną utworzone żywe łańcuchy solidarności przeciwko wojnie. Od 2021 roku Kampania Białych Serc mówi stanowcze i głośne- NIE -wobec przemocy dotyczącej zwierząt pomagając bezdomnym psom i kotom lub zwierzętom, które znalazły bezpieczny azyl w schroniskach. Prowadzone są liczne akcje mające na celu zbiórkę między innymi mokrej i suchej karmy. XVIII Kampanię Białych Serc objął patronatem honorowym między innymi Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak czy Kuria Diecezjalna Płocka.