Rajd Niepodległości po Ziemi Mińskiej 2021

W dniu 6 listopada 2021 r. odbyła się impreza pod nazwą ,,Rajd Niepodległości po Ziemi Mińskiej”, organizowana przez Lokalną Organizację Turystyczną Ziemi Mińskiej,  w ramach wydarzenia Powiat Miński Stolicą Kultury Mazowsza, współorganizowany z mińskimi szkołami (członkami stowarzyszenia) imprezę. Na terenie Zespołu Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy był jeden z punktów pomiarowych. 

Wydarzenie propagowało aktywne obchodzenie rocznic ważnych wydarzeń w historii Polski, lokalne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości, rozwijało postawy patriotyczne, integrację społeczności lokalnej oraz integrację rodzin. Ważnym aspektem było promowanie walorów turystycznych Ziemi Mińskiej.

Udział w imprezie wzięli mieszkańcy powiatu mińskiego.

Trasa rajdów rowerowego i pieszego przebiegała przez Mińsk Mazowiecki i jego najbliższe okolice, gdzie kolejnymi punktami były ważne historycznie miejsca związane z niepodległością Polski. Na terenie Naszej Szkoły znajdują się trzy pomniki pamięci, w tym pomnik przed Szkołą, upamiętniający udział szkoły w walkach o prawo do używania języka polskiego w szkołach w czasie trwania zaboru rosyjskiego (tzw. „strajk szkolny” w 1905 r.) oraz pamiątkowy głaz poświęcony pamięci wykładowcy Seminarium Nauczycielskiego w Siennicy Antoniego Królikowskiego, żołnierza 205 pułku piechoty Armii Ochotniczej poległ w 1920 r. nad Narwią. 

Start rajdu odbył się na terenie ZSZ nr 2 im. Powstańców Warszawy (Mechanika) o godz. 10.00 a meta na terenie Zespołu Szkół Turystyczno- Gastronomicznych, gdzie w godzinach 13.30 – 15.00 odbył się piknik:

- ognisko z poczęstunkiem wojskowymi specjałami (grochówka, kiełbaski, chleb ze smalcem) dla uczestników i gości,

- występ Danuty Stankiewicz w repertuarze patriotycznym – wspólne śpiewy uczestników z artystką,

- stoiska lokalnych wystawców – członków LOT ZM, twórców ludowych, OSP, KGW.

Młodzież ZS Siennica zaprezentowała się w kurtkach z projektu POCLILUJMY, promując w ten sposób projekty unijne i Szkołę.