Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) to istotne wydarzenie dla każdego mieszkańca Ziemi. Został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia). Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jakie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona.

Obchody Światowego Dnia Wody ustalono na dzień 22 marca. Każdego roku obchody tego Dnia poświęcone są innemu zagadnieniu związanemu z wodą. Pierwsze obchody odbyły się w 1993 r. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.  

Europejskim elementem Światowego Dnia Wody jest Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego.

Celem Światowego Dnia Wody jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na wpływ gwałtownego wzrostu populacji świata, industrializacji, zmian klimatycznych, konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych na miejskie systemy wodne. Obchody Dnia mają zainspirować rządy, organizacje, społeczności i poszczególnych ludzi do podejmowania działań służących lepszemu gospodarowaniu zasobami świeżej wody na świecie.

Każdego roku Światowy Dzień Wody odbywa się pod innym hasłem. W tym roku motywem przewodnim jest hasło: "Docenianie wody". Chodzi o docenienie znaczenia wody w naszym codziennym życiu, w naszym zdrowiu, w gospodarstwie domowym, w produkcji żywności, czy w przemyśle i ekonomii. O docenianie i szanowanie zasobów wody z korzyścią dla wszystkich. Zwłaszcza dla przyszłych pokoleń. Dziś wciąż pomimo rozwoju technologii, systemów uzdatniania i kontroli jakości wody, miliardy ludzi na świecie żyje bez dostępu do czystej wody pitnej. A przecież dostęp do wody stanowi podstawę zdrowia publicznego. Ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju. Dlatego ochrona źródeł wody oraz zabezpieczenie systemu zaopatrzenia w wodę przed zanieczyszczeniem stanowi podstawowy sposób ochrony jakości wody pitnej.

Według danych ONZ wody zaczyna brakować w takich miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody pitnej. Problem ten dotyka 100 mln mieszkańców Europy. W ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.

Świadome i racjonalne korzystanie z zasobów wodnych jest zadaniem dla nas każdego z Nas. Ograniczanie zużycia wody w niektórych obszarach pozwoli na lepsze gospodarowanie jej zasobami, przez co kolejne pokolenia ludzi będą miały zagwarantowany bezpieczny dostęp do czystej wody. Istnieje wiele sposobów oszczędzania wody takich jak korzystanie z prysznica zamiast brania długich kąpieli czy zakręcanie wody podczas mycia zębów.

Przez wiele lat panował trend na utwardzanie przydomowych podwórek. Kostka, którą wykładane są podjazdy czy nawet całe tereny wokół domu, jest łatwa w utrzymaniu, ale zmniejsza zdolność retencji gleby. Sprawia, że woda zamiast stopniowo wsiąkać
w podłoże, po prostu spływa – często do kanalizacji deszczowej lub do rowów, które ją odprowadzają do rzek. To zjawisko nie tylko sprzyja suszy, ale również podtopieniom, które pojawiają się na skutek nawalnych opadów deszczu. Warto odchodzić od uszczelniania powierzchni kostką brukową i zastąpić ją elementami ażurowymi, które z biegiem czasu przerastają roślinnością i wchłaniają wody opadowe.

Dobrym sposobem na oszczędzanie wody jest zamiana trawnika na kwietne łąki - pachnące, oddające wilgoć środowisku, wspomagające bio-retencję. Kwietne łąki nie wymagają intensywnego podlewania, ani częstego koszenia tak jak trawniki. Poza tym można je wysiewać niemal wszędzie – przed domem, na skwerach, przy drogach, a nawet w skrzynkach. Kwietna łąka to prawdziwa bioretencja i przy okazji siedlisko dla setek gatunków roślin i zwierząt.

Wspólnie oszczędzajmy i dbajmy o wodę! Dla środowiska i przyszłych pokoleń!

Corocznie Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem:

 • 1994Troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka

 • 1995Kobiety a woda

 • 1996Woda dla spragnionych miast

 • 1997Zasoby wodne świata: czy ich wystarczy?

 • 1998Wody podziemne – niewidoczne zasoby

 • 1999Wszyscy mamy wpływ na wykorzystanie wody

 • 2000Woda dla XXI wieku

 • 2001Woda a zdrowie

 • 2002Woda dla rozwoju

 • 2003Woda dla przyszłości

 • 2004Woda i kataklizmy

 • 2005Woda dla życia

 • 2006Woda a kultura (koordynacja UNESCO)

 • 2007Radzić sobie z niedoborem wody (koordynacja FAO)

 • 2008Woda a warunki sanitarne

 • 2009 - Woda w zmieniającym się świecie

 • 2010Czysta Woda dla Zdrowego Świata

 • 2011Woda dla Miasta. Odpowiadając na miejskie wyzwania

 • 2011Znaczenie wody dla produkcji żywności na świecie (koordynacja obchodów FAO Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa)

 • 2012 - Bezpieczeństwo Wody i Żywności.

 • 2013 - Współpraca w dziedzinie wody

 • 2014 - Woda i energia

 • 2015 - Woda a zrównoważony rozwój

 • 2016 - Woda a praca

 • 2017 - Ścieki jako nieograniczone źródło wody

 • 2018 - Natura dla wody

 • 2019 - Nie pominąć nikogo

 • 2020 - Zmiana klimatu

 • 2021 - Docenianie wody

Sposoby oszczędzania wody wokół nas

Zawsze znajdzie się sposób na oszczędzanie wody. Nie jest to trudne. Wystarczy odrobinę chęci. Wystarczy zmiana naszych przyzwyczajeń. Nie potrzeba do tego wielkich nakładów pieniężnych. Wbrew pozorom sposobów na oszczędzanie wody jest całkiem dużo. Oto kilkanaście sposobów, które pomogą w oszczędzaniu wody.

 1. Gotując wodę w czajniku wlej tyle wody ile potrzebujesz.

 2. W czasie mycia czy to twarzy, rąk czy zębów wyłącz kran. Nie pozwól, aby cała woda spłynęła do kanalizacji.

 3. Gdy masz nieszczelne baterie napraw wycieki. Nie umiesz sam wezwij hydraulika. To pozwoli przyczynić się do dużych oszczędności wody.

 4. Użyj ponownie wody od gotowania makaronu. Zamiast wylewać tę wodę do kanalizacji, spróbuj wlać wodę z makaronu do dużego garnka. Gdy ostygnie, możesz użyć jej do podlewania roślin. Tylko poczekaj, aż woda wystygnie, bo jeśli wylejesz tę wrzącą wodę na swoje rośliny, możesz je skrzywdzić. Taką wodą możesz też umyć naczynia i to bez dodawania detergentów. Tak kiedyś robiły nasze babcie.

 5. Korzystaj z myjni samochodowej do mycia samochodu, która przetwarza wodę, zamiast myć samochód w domu za pomocą węża.

 6. Wybierz wydajne urządzenia. Napowietrzając baterie, inwestując w toaletę o niskim przepływie, wybierając wydajne głowice prysznicowe i wybierając zmywarkę i pralkę z systemem oszczędzania wody, można uzyskać duże oszczędności wody.

 7. Nie uruchamiaj zmywarki ani pralki, dopóki nie będzie pełna. Włączanie urządzeń, które nie są załadowane do końca powoduje zużycie większej ilości wody.

 8. Zbieraj wodę deszczową. Zainstaluj beczkę pod rynną. To świetny sposób na utrzymanie nawodnienia roślin bez włączania węża lub tryskacza. Szczególnie w upalnych latach.

 9. Starsze toalety zużywają dużo wody. Możesz wymienić spłuczkę na nowy model, który posiada system oszczędzania wody.

 10. Podlewaj rośliny na zewnątrz wczesnym rankiem. Będziesz potrzebował mniej wody, ponieważ niższe temperatury rano oznaczają utratę mniejszej ilości wody do odparowania. Wieczorne nawadnianie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi pleśni.

 11. Pomiń prysznic od czasu do czasu. Pomijając nawet jeden prysznic tygodniowo przyczyniasz się do dużych oszczędności wody.

 12. Kontroluj swoje rachunki za wodę, aby wykryć ewentualne wycieki. Jeśli twój rachunek za wodę gwałtownie wzrośnie, istnieje duża szansa, że sprawcą jest przeciek. Zadzwoń do hydraulika, aby sprawdzić instalację i w razie potrzeby napraw ją.