Medal

9 września w Pogorzeli odbył się 40. Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Mińskiego. Zebrani pod przewodnictwem wójta gminy Siennica omawiali ciekawe i ważne dla powiatu zagadnienia. M.in. zamierzony przez pisowską władzę nowy podział województwa mazowieckiego, sytuację sanitarną i na rynku pracy w powiecie w związku z panującą pandemią koronawrusa, problemy zarządzania oświatą czy też gospodarką odpadami w powiecie.

Podczas tego spotkania Siennickie Muzeum Szkolne otrzymało pamiątkowy medal wykonany dla uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, bitwy, która odmieniła losy wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., kiedy to ofensywa wojsk rosyjskich spowodowała, że zagrożony został byt naszego państwa po dopiero co odzyskanej niepodległości. Odparcie nieprzyjaciela, który zbliżył się do Wisły i planował rychłe zdobycie Warszawy prawdopodobnie także uratowało państwa zachodnie od rewolucji proletariackiej, dlatego dla historii Europy i świata miało ogromne znaczenie.

Wprawdzie działania wojenne tamtej wojny ominęły szczęśliwie Siennicę, ale przecież niejeden mieszkaniec naszej gminy wziął w niej udział. Kilku oddało Ojczyźnie swoje życie. Przez kilka dni Siennica znalazła się pod okupacją sowiecką.

Pamięć o walce sienniczan, w tym absolwentów naszej szkoły, ich wkład w odzyskanie i utrzymanie niepodległości Polski jest jednym z głównych celów istnienia naszego muzeum. Sądzę, że przyznając nam ten medal władze powiatowe dostrzegły i doceniły nasze starania o utrwalanie tej pamięci wśród szerokiej społeczności naszego powiatu.

Warto odnotować też fakt, że w sierpniu zorganizowano w Siennicy obchody stulecia bitwy Warszawskiej. Uroczystość odbyła się w naszym szkolnym ogrodzie przy kamieniu poświęconym Antoniemu Królikowskiemu, organizatorami byli: Wójt Gminy Siennica, Publiczna Biblioteka i oczywiście Zespół Szkół. Biblioteka przygotowała i wydała już dwie publikacje związane z tą rocznicą, mianowicie: Gmina Siennica w okresie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. panów Grzegorza Antoszka i Leszka Zugaja oraz pracę Stanisława Czajki Sienniczanie w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Lekturę tej drugiej pozycji zdecydowanie polecam. Natomiast w kolejnym numerze Sienniczki pojawiła się wiadomość o odnalezieniu w archiwach starego dokumentu wzmiankującego Siennicę już w 1220 r. Niespodziewanie dowiadujemy się więc, że obchodzimy w tym roku jubileusz 800. lecia istnienia Siennicy!