Radio WNET w Siennicy

Kolejny raz do Siennicy przyjechało radio. Tym razem była to rozgłośnia WNET nadająca swoje programy w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu. Sienniczanie mieli więc okazję zaprezentować walory naszej gminy na ogólnopolskiej antenie.

6 lipca, w godzinach południowych, w radiu Wnet mogliśmy wysłuchać nadawanej na żywo z Siennicy audycji z cyklu Od chaty do chaty. Radiowcy rozgościli się w Zespole Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich  i rozmawiali z zaproszonymi gośćmi, którzy starali się przedstawić radiosłuchaczom naszą gminę. Redaktorzy Adrian Kowarzyk i Jan Gromnicki, prowadzący audycję, przepytywali swoich rozmówców interesując się różnymi aspektami życia mieszkańców Siennicy i okolic.

Wójt gminy Siennica, Stanisław Duszczyk opowiadał o problemach, ale i przyjemnościach wynikających z funkcji kierowania gminą. Podkreślał walory przyrodnicze gminy i atrakcje jakie mogą spotkać turystę odwiedzającego nasze strony. Opowiadał o  pięknie krajobrazu, ciekawej architekturze budynków dawnych zespołów dworskich, wspomniał o gospodarstwach agroturystycznych oczekujących na turystów, i dbających o bezpieczeństwo jednostkach OSP.

Pani dyrektor Zespołu Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy, Agnieszka Gańko, opowiadała o zakończonym , bardzo nietypowym roku szkolnym. Przedstawiła nowe kierunki kształcenia uruchomione w zeszłym roku szkolnym, czyli licea o profilach wojskowo-lotniczym i artystyczno-pedagogicznym. Zapraszała do naszej pięknej szkoły z ogrodem i stawem, gdzie niejedną miłą chwilę spędzali mieszkańcy Siennicy, uczniowie i przybyli do Siennicy goście.

W dalszej kolejności wystąpiłem ja. Opowiadałem, o historii Siennicy i powstałej jeszcze 1866 roku szkole dla nauczycieli. Jako wnuk Hipolity i Kazimierza Gnoińskich wspominałem  również losy swoich dziadków i zachęcałem potencjalnych zwiedzających do zapoznania się z czterema salami muzeum, w których wyeksponowaliśmy nasze zbiory.

Natomiast pani Monika Pszkit, koordynator kultury Gminnej Biblioteki Publicznej w Siennicy przedstawiła kulturowe aspekty życia wiejskiego w naszej gminie. Wśród tradycyjnych wydarzeń podkreślała corocznie organizowane Siennickie Spotkania Plenerowe w trzecią niedzielę czerwca, na których mieszkańcy gminy wspólnie spotykają się by zaprezentować swoje wyroby kulinarne i talenty artystyczne.

Ostatnim z rozmówców był pan Leszek Dąbrowski, długoletni komendant gminny OSP oraz kustosz Sali Pamięci Ochotniczej Straży Pożarnej w Siennicy. Opowiedział o swojej czterdziestoletniej przygodzie z siennicką OSP oraz o kronikach, które tworzył by ocalić od zapomnienia. Zebrane eksponaty przedstawiają historię prawie 110. letniej działalności siennickich druhów.

Zupełnie niespodziewanie okazało się, że pan redaktor Jan Gromnicki jest potomkiem jednego z żołnierzy walczących z hitlerowskim najeźdźcą we wrześniu 1939 r. właśnie w Siennicy. Stąd też wynikła wizyta na cmentarzu, by odwiedzić mogiłę poległych polskich żołnierzy.

Audycję można jeszcze odsłuchać na stronie internetowej radia pod adresem: https://wnet.fm/2020/07/06/od-chaty-do-chaty-gmina-siennica/