Międzynarodowy Tydzień Zakazanych Książek 2022

Międzynarodowy Tydzień Zakazanych Książek w bieżącym roku obchodzimy w dniach 18-24 września. ZS Siennica jak co roku także przystępuje do tej akcji, by zwrócić uwagę na ten problem a zarazem promować wolność czytania. W naszej bibliotece szkolnej możecie zapoznać się z pozycjami, które czy to z powodów politycznych, społecznych, religijnych czy też obyczajowych zostały kiedykolwiek zakazane lub objęte cenzurą. Więcej informacji o historii książek, które kiedykolwiek zostały zakazane znajdziecie na wystawie w bibliotece.

Każdą z książek prezentowaną na wystawie można wypożyczyć. Ograniczania prawa do czytania sięgają zamierzchłych czasów. Wystarczy wspomnieć tu o Indeksie Ksiąg Zakazanych, który jasno wskazywał, których dzieł nie wolno czytać. Zakazy te to nie tylko czasy zamierzchłe. Całkiem niedawno cenzorzy mieli również masę roboty. Przypomnijmy sobie chociażby to, że władze komunistyczne uwielbiały zakazywać książek, które podejrzewano o treści wyśmiewające jedyny słuszny system. Niestety proceder trwa nadal i wcale nie dotyczy tylko pogrążonych w komunizmie krajów. Chociażby w 2007 roku Roman Giertych, ówczesny minister edukacji próbował w Polsce wskazać tytuły, których nie powinno czytać się w szkołach. Takie praktyki są natomiast na porządku dziennym w Stanach Zjednoczonych.

Dlatego teraz na całym świecie trwają akcje piętnujące cenzurowanie książek, zachęcające do kupowania i czytania tytułów zakazanych, pielęgnowania wolności słowa. Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) po raz pierwszy został zorganizowany w 1982 roku, a wynikł z nagłego i mocno niepokojącego wzrostu liczby tytułów trafiających na listę zakazanych w amerykańskich szkołach, bibliotekach i księgarniach. Od tego czasu co roku w ostatnim tygodniu września organizowane są różnego rodzaju akcje związane z tym tematem.