Siennica na rowerach

Warto wiedzieć, ze od 2016 r. działa w Siennicy Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Siennickiej. Stawia ono sobie bardzo szczytne cele, i co najważniejsze, stara się je systematycznie realizować. Wśród tych celów zauważamy także te dotyczące szeroko pojętej i najbardziej nas interesującej - Historii.

Wśród celów działalności Stowarzyszenia wymienionych w statucie organizacji znajdujemy m.in. takie jak: podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz kultury lokalnej, działania w sferze ochrony dóbr kultury, tradycji i dziedzictwa narodowego, promocja historii regionu wraz z działaniami upowszechniającymi wydarzenia oraz miejsca historyczne, działalność na rzecz wspierania i realizacji renowacji zabytków oraz odkrywania zaginionych kart historii lokalnej, działalność na rzecz ochrony dziedzictwa historycznego
i przyrodniczego.

Realizację tych celów widzimy na naszym cmentarzu parafialnym gdzie kolejne nagrobki poddawane procesowi porządkowania i renowacji odzyskują dawny blask. Do siennickiej tradycji wchodzi, od dwóch lat organizowana, piękna uroczystość, poświęcona kolejnym rocznicom odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, podczas której siennicki Międzypokoleniowy Chór Kameralny „Kanon” przypomina nasze pieśni patriotyczne.

Stowarzyszenie propaguje też aktywne formy wypoczynku poprzez organizowanie wycieczek i rajdów rowerowych po naszej gminie. Sugerowane są różne ciekawe trasy powiązane motywem przewodnim. Ostatnio właśnie do moich rąk dostało się kilka folderów opracowanych i wydanych przez Stowarzyszenie, dotyczących proponowanych tras rowerowych promujących walory przyrodnicze i historyczne terenu gminy Siennica. Tytuł cyklu: Siennica na rowerach.

Najbardziej, oczywiście, zainteresowało mnie zaproszenie na wycieczkę rowerową trasą „Miejsca pamięci narodowej w gminie Siennica”. Wybierając tę trasę, w czasie ok. 3 godzin, mamy szansę odwiedzić kilkanaście ważnych z punktu widzenia historycznego miejsc pamięci narodowej, znajdujących się na terenie naszej gminy. Przejedziemy ok. 30 km, ale wysiłek ten warty jest moim zdaniem podjęcia, bo każde z tych miejsc żyjących własną historią zasługuje na naszą pamięć i chwilę zadumy. Jakie to miejsca? Jest ich wiele, zarówno w Siennicy jak i w Łękawicy, Bożej Woli, Siodle, Starogrodzie, Lasominie, przez które to miejscowości biegnie trasa. Zachęcam do przestudiowania folderku i wybrania się na proponowaną wycieczkę. Jak mi się wydaje, satysfakcja z aktywnie i ciekawie spędzonego czasu jest gwarantowana.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. INFO