Poprzednia Następny artykuł

Gminny Turniej Turystyczno-Krajoznawczy

Gminny Turniej Turystyczno-Krajoznawczy dla Dzieci i Młodzieży odbył się 12 czerwca 2019 roku. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Wójt Gminy Siennica, Stanisław Duszczyk i jego zastępca Mariusz Kozera, skarbnik Gminy, Renata Nowakowska, przedstawiciel Lokalnej Grupy Działania Ziemi Mińskiej, Sebastian Zdanowicz. Gościliśmy także Honorowych Obywateli Gminy Siennica - Annmarie i Earla Adreanich ze Stanów Zjednoczonych.

Celem turnieju było propagowanie wśród dzieci i młodzieży walorów turystycznych Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem gminy Siennica oraz wspieranie szkół w realizacji programu edukacji regionalnej i ekologicznej.

Jak powiedziała prowadząca turniej Magdalena Urbaniak, być może, już wkrótce królową nauk będzie, nie matematyka, tylko ekologia. Stąd na turnieju, oprócz treści z geografii i historii, pojawiły się zadania dotyczące środowiska oraz przedstawiona przez Marzenę Augustyniak-Chojecką prezentacja, podsumowująca realizację projektu „Girls into Global STEM”.

Celem projektu było zainteresowanie uczniów, a zwłaszcza uczennic nauką przedmiotów ścisłych i informatycznych, w kontekście rozwiązywania problemów globalnych takich jak: równość płci, czysta woda i warunki sanitarne, czysta i dostępna energia. Zespół uczniowski oraz nauczyciele reprezentujący naszą szkołę, pracowali przez trzy lata nad globalnym wyzwaniem „Adaptacja ludzi do zmian klimatu i ich konsekwencji”.

W czerwcu 2017 roku w ośrodku wypoczynkowym Centrum Edukacji Obywatelskiej w Wildze odbyły się warsztaty dla uczniów z Polski, Cypru, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Podczas warsztatów stworzono ebook dotyczący zmian klimatu, który znajduje się na stronie projektu: gigsproject.eu.

Jednym z efektów projektu są eksperymenty przedstawiające, w jaki sposób nauka pomaga ludziom, którzy mają trudny dostęp do czystej wody lub energii z powodu katastrof spowodowanych zmianami klimatu lub żyją w trudnych warunkach.

Podczas realizacji projektu uczniowie prezentowali eksperymenty  podczas „Nocy Biologów” na Uniwersytecie Warszawskim w styczniu 2018 roku, uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w naszej szkole przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w listopadzie 2018 roku oraz pojechali na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik.

Materialnym efektem projektu są ofiarowane szkole iPady, klocki Lego Mainstorms oraz 2 drony. Uczniowie będą mogli korzystać z tych urządzeń podczas lekcji przedmiotów przyrodniczych oraz w czasie dodatkowych zajęć rozwijających zainteresowania i kształtujących umiejętności techniczne oraz  komputerowe.

Podczas turnieju uczniowie i zaproszeni goście mogli obserwować, jak działają podarowane przez projekt urządzenia. Sterujący nimi p. Jacek Taraszewski zaprosił chętnych na warsztaty, które odbędą się podczas wakacji. Kilka zdjęć ilustrujących ten artykuł zostało wykonanych z wykorzystaniem drona.

Nową, przyjazną środowisku technologię motoryzacyjną zaprezentowali uczniowie klasy III technikum. Zainteresowanie wzbudził samochód, którego paliwem jest wodór. Mirosław Ostrowski opowiedział o zasadzie działania takich pojazdów, które są alternatywą dla dzisiejszych aut.

Państwo Annmarie i Earl Adreani opowiedzieli zgromadzonym o swojej pasji nauczania i bliskich związkach z tutejszą szkołą. Można śmiało o Nich powiedzieć, że są podróżnikami i mimo, że zwiedzili wiele krajów, wciąż są ciekawi świata. Siennica jest dla nich miejscem do którego chętnie wracają.

W turnieju wzięło udział 6 drużyn, w skład których weszli uczniowie ze szkół z terenu Gminy Siennica.

Turniej składał się z części teoretycznej i praktycznej. Zadania turniejowe opracował zespół nauczycieli naszej szkoły.

W części praktycznej uczniowie zaprezentowali miejsca godne zobaczenia w swoich rodzinnych miejscowościach, pracowali z mapą topograficzną oraz  rozpoznawali obiekty z Gminy Siennica na zdjęciach. Następnie samodzielnie wykonali eksperyment eksperyment oraz pamiątkę z otrzymanych materiałów.

Laureatami turnieju zostali:

w  kategorii szkoły podstawowe:

I miejsce - zespół uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Siennicy

w kategorii gimnazjum:

I miejsce - zespół uczniów z gimnazjum w Zespole Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy

w kategorii szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce - zespół uczniów klasy II Technikum Obsługi Turystycznej w Zespole Szkół im. Hipolity                  
 i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy.

Pani dyrektor Agnieszka Gańko podziękowała opiekunom drużyn za przygotowanie zespołów do turnieju i pogratulowała uczniom wysokiego poziomu wiedzy. Zwycięzcy otrzymali  karty podarunkowe oraz dyplomy.

Gminny Turniej Turystyczno-Krajoznawczy patronatem honorowym  objęli oraz ufundowali nagrody: Wójt Gminy Siennica - pan Stanisław Duszczyk, Lokalna Grupa Działania Ziemi Mińskiej, projekt „Girls into Global STEM”.

W organizacji i obsłudze turnieju nauczycieli wspierali uczniowie z klasy I Technikum Obsługi Turystycznej.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. INFO