środa, styczeń 16, 2019

Znajdź na stronie

Vinaora Nivo Slider

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Przyciski strona główna

 

uczniowie nauczyciele bibioteka pedagogrekrutacja wspolpraca FSYNTEAA1tot1rainbow1P

Spotkanie z Nauką

    Pomimo zbliżających się wakacji, nauczyciele i uczniowie uczestniczący w projekcie „Girls into Global STEM” w Zespole Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich postanowili zorganizować „Spotkanie z Nauką. Przedmioty ścisłe dla każdej i każdego”. W wydarzeniu, które odbyło się 14 czerwca 2018 roku, uczestniczyli zaproszeni nauczyciele i uczniowie z gimnazjów powiatu mińskiego.

    Spotkanie miało na celu podsumowanie dotychczasowych działań projektowych, zaprezentowanie opracowanych przez zespoły uczniowskie eksperymentów oraz materiałów przygotowanych dla nauczycieli. 

     Zgromadzonych w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Siennicy uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości powitał dyrektor szkoły pan Zbigniew Piłatkowski oraz koordynatorka projektu pani Katarzyna Zembrzuska.

    Zrealizowane w projekcie pomysły przedstawili w formie wywiadu absolwentka Zespołu Szkół Martyna Osiak i uczeń klasy II gimnazjum Adrian Broda. Prezentacją wykonanego przez zespół uczniowski ebooka zajął się Karol Duszczyk – absolwent ZS Siennica, który jest autorem interesujących animacji. Podczas wydarzenia nie zabrakło wystąpienia koordynatorki projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej, pani Hanny Zielińskiej.

    Program spotkania obejmował także wykłady wygłoszone przez panie: dr hab. Urszulę Zajączkowską z wydziału leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz dr hab. Beatę Krasnodębską-Ostręgę z wydziału chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Zgromadzeni w sali gimnastycznej goście oraz uczniowie z naszej szkoły z zainteresowaniem wysłuchali znakomitych, wzbogaconych filmami i fotografiami wystąpień wykładowczyń.

    Przerwę między kolejnymi etapami wędrówki w świat nauki wypełnił pyszny posiłek, który dostarczył energii do następnych zajęć, którymi były warsztaty dla uczniów i nauczycieli.

    Marta Jackowska-Uwadizu przygotowała dla uczniów warsztat z edukacji globalnej o intrygującym tytule  „Gdzie jest koniec świata?". Drugą część zajęć „Ekologicznie, czyli logicznie”  poprowadzili uczniowie z Zespołu Szkół w Siennicy pod opieką pani Sylwii Zbiciak. W programie znalazły się m.in. zabawy zachęcające do refleksji nad ekologicznym trybem życia, demonstracja eksperymentów wykonanych przez uczestników projektu „Girls into Global STEM” i quiz interaktywny.

    O roślinach i ich znaczeniu w ekosystemach opowiadał podczas spaceru z młodzieżą w ogrodzie szkolnym pan Robert Milewski, Zastępca  Nadleśniczego  z Nadleśnictwa w Mińsku Mazowieckim.

    Warsztaty dla nauczycieli dotyczące zwiększania udziału dziewcząt w nauce przedmiotów ścisłych przeprowadziła pani Hanna Zielińska z CEO. Prezentowaniem eksperymentów, które mogą uatrakcyjnić zajęcia lekcyjne zajęły się nauczycielki Zespołu Szkół w Siennicy Elżbieta Gałązka i Marzena Augustyniak-Chojecka.

    Wydarzenie zakończyło posadzenie pamiątkowego drzewa na cześć znakomitych kobiet: Wangari Maathai, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, działaczki na rzecz kobiet i ekologii oraz Hipolity Gnoińskiej, nauczycielki, patronki Zespołu Szkół w Siennicy.

     Nad przebiegiem całego wydarzenia czuwał niezastąpiony Kuba Mazek  uczeń klasy 3a gimnazjum  oraz  przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

Marzena Augustyniak-Chojecka