sobota, luty 23, 2019

Znajdź na stronie

Vinaora Nivo Slider

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Przyciski strona główna

 

uczniowie nauczyciele bibioteka pedagogrekrutacja wspolpraca FSYNTEAA1tot1rainbow1P

W stulecie niepodległości. Rzecz o walczącym żołnierzu.

W środę, 16 maja, mieliśmy możliwość uczestniczenia w pokazie filmu dokumentalnego o pułkowniku Kazimierzu Bąbińskim oraz spotkaniu z jego autorką, panią Marią Wiśnicką. Film pokazywał typowe losy polskiego żołnierza, który przeszedł szlak bojowy od walk o niepodległość w 1918r., poprzez udział w wojnie bolszewickiej, II wojnie światowej aż po walkę w podziemiu antykomunistycznym.  O drodze bohatera dokumentu mówi pełny  tytuł filmu:  „Płk Kazimierz Bąbiński- rzecz o walczącym żołnierzu- od Legionistów Piłsudskiego do konspiracji antykomunistycznej”.

 Z  ekranu wyłonił się obraz słynnego Lubonia, pułkownika piechoty Wojska Polskiego, dowódcy Okręgu AK Wołyń, twórcy 27 Dywizji Wołyńskiej AK oraz żołnierza I Brygady Legionów. Jego losy uwiecznione przez p. Wiśnicką to doskonała lekcja historii, pokazująca , jak trudno było odzyskać niepodległość i jak wysoką cenę przyszło Polakom zapłacić. Płk Kazimierz Bąbiński został wielokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, Złotym i Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, ale także dwukrotnie uwięziony po 1945r. przez władze komunistyczne. Konwencja wspomnień osób znających  bohatera filmu pozwoliła nam także poznać ciekawostki z życia pułkownika. Pani reżyser zachęciła wszystkich do dokumentowania wspomnień starszego pokolenia oraz zaprosiła na rekonstrukcję wydarzeń historycznych w lipcu br. Czekamy na kolejny film p. Marii Wiśnickiej, zwłaszcza, że będzie on nagrywany min. w naszej szkole.