Slajdy

Please update your Flash Player to view content.

Logo szkoły - zakaz wprowadzania zmian (2)

logo strona1

Przyciski strona główna

 

uczniowie nauczyciele bibioteka pedagog rekrutacja wspolpraca FSYNTEAA1tot1rainbow1P

Siennicki ołtarz

           Ołtarz w każdym kościele jest najważniejszą jego częścią.

    Wybudowany w połowie XVIII w. barokowy kościół dla oo. Reformatów w Siennicy wyposażony był w siedem ołtarzy, z których najbardziej okazały był ołtarz główny. Na fotografiach z okresu międzywojennego widzimy jak wspaniale się prezentował. Niestety, całe wyposażenie kościoła, a także dokumenty zgromadzone przez lata przez zakonników (np. kronika) i proboszczów (księgi parafialne) zostały zniszczone podczas działań wojennych w czerwcu 1944 r. Niepowetowana to strata dla parafian i dla badaczy historii Siennicy.

        Kościół odbudowano ze zniszczeń wojennych i służył dalej parafianom, jednak ołtarz główny wyglądał już inaczej. Wykonano go w latach 70. XX w. techniką sgraffito i przedstawiał Chrystusa Ukrzyżowanego. Starsi parafianie, pamiętający wygląd wnętrza przedwojennego kościoła, przekazywali marzenie o restauracji ołtarza kolejnym pokoleniom. Marzył o tym ks. Julian Paśkiewicz dokonując remontu w kościoła w latach 80. i ks. Kazimierz Sokołowski, który w 2004 r. odtworzył wygląd cudownego obrazu Matki Boskiej Siennickiej i wybudował nową dzwonnicę pięknie harmonizującą swoją architekturą z wyglądem kościoła.

       Jednak dopiero w 2008 r. gdy proboszczem w Siennicy był ks. Marek Doszko powstał komitet rekonstrukcji ołtarza, zaczęto zbierać fundusze. Dzieło zakończono w 2015 r. Ks. proboszcz Marek Kasprzak mógł zaprosić do Siennicy ks. abp Henryka Hozera ordynariusza warszawsko-praskiego, by ten przewodniczył uroczystej mszy świętej. 21 listopada ks. abp dokonał rekonsekracji kościoła i poświęcenia ołtarza i nastawy ołtarzowej. Licznie zgromadzeni parafianie przeżywali tę uroczystą chwilę z należną powagą, ale i z dumą, że to co zniszczyli przed laty barbarzyńscy najeźdźcy wreszcie udało się odbudować.

Opis fotografii:

1. Ołtarz główny w latach 70.tych XX w.
2. Abp Hozer podczas uroczystości 21.XI.2015 r. Z tyłu pochodzący z Siennicy ks. Piotr Domański.
3. Odrestaurowany ołtarz.
4. Ołtarz w latach 30.tych XX w.
5. Dla porównania wygląd obecny siennickiego ołtarza.